Upadłość konsumencka – koszty. Ile kosztuje upadłość konsumencka, czy to się opłaca – dowiesz się z tego artykułu.
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Na początku należy wymienić rodzaje kosztów, jakie składają się na całą sumę ponoszoną przez dłużnika. Pierwszym rodzajem kosztów są koszty sądowe, a mianowicie głównie opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości. Drugi rodzaj kosztów to koszty postępowania. Natomiast trzeci rodzaj kosztów to koszty usług prawnych, na przykład wynagrodzenie prawnika za napisanie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Koszty sądowe czyli głównie opłata od wniosku
Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi obecnie 30 zł. Jest to koszt niewielki, jednak zdarza się, że dłużnicy są zwalniani od kosztów sądowych w całości i nie muszą ponosić również tej opłaty. Inne koszty sądowe jakie można ponieść to opłata od środków zaskarżenia: zażalenia, sprzeciwu i skargi na czynność syndyka (najwyższa stawka stała to 200 zł).
Upadłość konsumencka – koszty postępowania
Zazwyczaj toczą się dwa postępowania: jedno o ogłoszenie upadłości i następnie drugie po ogłoszeniu upadłości. Koszty postępowania ponosi się głównie w tym drugim. Do kosztów postępowania zalicza się wydatki i koszty związane z ustaleniem i likwidacją majątku dłużnika (masy upadłości). Poza tym także wynagrodzenie syndyka, obliczane w równowartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Wynagrodzenie syndyka wynosi od jednej czwartej do czterokrotności tego wynagrodzenia.
Koszty postępowania ponosi tymczasowo Skarb Państwa. Ostatecznie te koszty pokrywa się z masy upadłości albo z bieżących dochodów dłużnika podlegających zajęciu. W szczególnych wypadkach kosztami tymi może zostać obciążony na koniec także Skarb Państwa.
Koszty usług prawnych
Są to koszty uzyskanej przez dłużnika pomocy prawnej, które reguluje wolny rynek. Nie ma zatem obowiązującej powszechnie stawki wynagrodzenia za poszczególne usługi, a wysokość honorariów wynika z warunków konkurencji na rynku prawniczym.
Upadłość konsumencka to sprawa zazwyczaj o podwyższonym stopniu skomplikowania w porównaniu do typowych, częstych problemów prawnych. Dlatego też należy się liczyć tutaj z wydatkiem na pomoc prawną rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych.
Jednak, jeśli dłużnik posiada znaczne zobowiązania i ma szansę na ich umorzenie, takie wydatki ostatecznie opłacą się.