Upadłość konsumencka bez majątku – ile trwa, czy jest możliwa, czym się różni od upadłości z majątkiem? Dowiesz się z niniejszego artykułu.
Likwidacja majątku dłużnika w upadłości
W zwykłym (niekonsumenckim) postępowaniu upadłościowym dokonuje się zazwyczaj likwidacji majątku dłużnika. Z funduszy uzyskanych z likwidacji pokrywa się koszty postępowania. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo wystarcza jedynie na pokrycie tych kosztów. Brak majątku jest zatem przeszkodą do ogłoszenia upadłości.
Zupełnie inaczej jest natomiast w upadłości konsumenckiej. W sytuacji braku majątku dłużnika sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości. Koszty postępowania zamiast dłużnika poniesie w takim przypadku tymczasowo Skarb Państwa.
Upadłość konsumencka bez majątku trwa krócej
Jeżeli zatem brak jest majątku do likwidacji w upadłości konsumenckiej, etap likwidacji majątku w ogóle nie wystąpi. Zamiast tego, przystępuje się od razu do następnego etapu postępowania. W etapie tym może dojść do umorzenia zobowiązań dłużnika lub ustalenia planu spłaty wierzycieli (albo odmowy dokonania tych działań).
Dlatego też upadłość konsumencka bez majątku potrwa zdecydowanie krócej niż w przypadku dłużnika posiadającego majątek. Nie będzie trzeba poświęcić czasu zwłaszcza na sprzedaż poszczególnych składników majątkowych, na przykład nieruchomości.
Czy brak majątku wpłynie na możliwość umorzenia długu?
Możliwość umorzenia długu zależy głównie od tzw. moralności płatniczej dłużnika. Istotne jest w szczególności, jaka jest geneza powstania zadłużenia. Jako przykładowe zachowanie, co do zasady wykluczające oddłużenie, ustawa podaje celowe trwonienie majątku przez dłużnika. Jeżeli więc dłużnik przewidywał niewypłacalność, ale i tak świadomie do niej dążył trwoniąc majątek, sąd odmówi umorzenia zobowiązań.
Ponadto należy także wziąć pod uwagę, że wyzbycie się majątku niedługo przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości może się okazać bezskuteczne dla masy upadłości. Oznacza to, że taki składnik majątkowy i tak będzie można zlicytować w upadłości, a fundusze z likwidacji przeznaczyć na spłatę wierzycieli.
Upadłość konsumencka bez majątku – a bieżące dochody dłużnika?
Przy ustaleniu planu spłaty bierze się pod uwagę bieżące dochody dłużnika. Zwłaszcza w sytuacji braku majątku podlegającego likwidacji część tych dochodów dłużnik będzie mógł przeznaczyć na cykliczne spłaty długu. Jeżeli dłużnik ma możliwość dokonywania spłat z bieżących dochodów, można ustalić bowiem plan spłaty wierzycieli. Co do zasady ustala się ten plan na trzy lata. Jego długość może natomiast wynieść od roku do siedmiu lat. Wyżej wspomniana moralność płatnicza dłużnika ma doniosłe znaczenie dla długości planu.